ESTÁS EN Encuentro europeo en Atenas - mayo’08

!L@S ZAPATISTAS NO ESTÁN SOL@S! declaración -en noruego- del Encuentro en Atenas

 

11 / junio

Helgen 9.-11.mai gikk det første europeiske Zapatistforumet av stabelen i Athen. Forumet er del av den europeiske kampanjen i solidaritet med zapatistene og mot den økende militariseringen og overgrepene på zapatistområder i Chiapas, Mexico.

De siste årene har militariseringen i Mexico eskalert. Dette etter at president Felipe Calderon fra det ekstreme høyrepartiet PAN kom til makta i 2006. Parallelt med valgkampanjen i 2005 og 2006 tok urfolksbevegelsen, Zapatistene, initiativet til "den Andre Kampanjen" for å samle grasrota på venstresida i Mexico og internasjonalt. Kampanjen har blitt slått hardt ned på av regjeringen, og paramilitære grupper i Chiapas har igjen våknet til live. Autonome klinikker og skoler har blitt vandalisert, urbefolkningen har flere steder blitt tvunget på flukt og antallet spesialstyrker øker på landsbygda. I respons til det siste års hendelser har flere europeiske organisasjoner møttes i Athen for å finne felles kanaler for å vise verden at Zapatistene ikke står alene.

Helgen 9.-11. mai fant det første europeiske Zapatistforumet sted i Athen. LAG var representert med Kate Berg, fra Chiapasgruppa. Det var over 20 organisasjoner og enkeltpersoner som deltok, i alt over 50 personer. Fra Spania og Italia var det flere organisasjoner om hadde gått sammen og dannet kollektiver i forkant av forumet.

Målene for forumet var formulert i tre hovedpunkter. Det ene gikk ut på å planlegge videre europeisk samarbeid for å støtte Zapatistenes kamp, og den felles kampanjen mot en kapitalistisk nyliberalistisk politikk som går hånd i hånd med militarisering og kriminalisering av sosiale bevegelser i Europa og i Mexico. Det andre punktet dreide seg om planlegging av en stor karavane med internasjonal deltakelse som vil finne sted i Mexico fra den 27. juli til 12. august dette året. Det siste punktet gikk ut på å fastsette tid, sted og diskuterer innhold for videre europeisk samarbeid.

Det ble avgjort at det neste forumet skal holdes i Barcelona mot slutten av 2008. Da vil effekter og erfaringer fra karavanen være viktig temaer, og det vil bli brukt mer tid på en dypere presentasjon av de forskjellige europeiske organisasjonene som nå danner en slags ”felles front”. Tanken bak samarbeid er å øke mulighetene for erfarings- og idéutveksling, samt samarbeid i mindre grupper regionsvis. Det ble på forumet i Athen også ytret ønsker om å fastsette felles datoer for europeisk markering av kampanjen.

Det Europeiske Forumet
Innledningsvis, fredag kveld, holdt Don Juan Chavez fra CNI (Congreso Nacional Indigena, Mexico) – den nasjonale urbefolkningskongressen – et foredrag hvor han ga et tilbakeblikk og redegjorde for nyliberalismens og kapitalismens framvekst og påvirkning på urfolk, særlig i Mexico og Chiapas.

Mesteparten av lørdagen gikk med til presentasjon av deltakerne og deres forslag til de tre punktene, etterfulgt av arbeid i tre grupper. Den første utarbeidet et utkast til erklæringen fra dette møtet. Den andre planla karavanen og fordelte forskjellige forberedelsesgrupper (kommisjoner). Den tredje gruppen tok for seg videre europeisk samarbeid.

LAG deltok i gruppe 3, hvor det ble arbeidet frem 5 punkter; (1) Hvilke felles aksjoner kan vi gjennomføre i respons til nødssituasjoner? Man kom fram til at noe som er realistisk og gjennomførbart for alle er å distribuere et felles brev til ambassader og nasjonale myndigheter når overgrep skjer. Dette skal være undertegnet av alle deltakerorganisasjoner i den Europeiske Zapatistbevegelse for å stå sammen. Kollektivene fra Barcelona tar ansvar for å skrive dette brevet, som igjen hvert enkelt land tar ansvaret for å oversette og distribuere. Utover dette gjennomfører hvert land og hver organisasjon det de er i stand til. (2) Utvikling av informasjonsmateriale om situasjoner. Konkret fikk vi alle utdelt en folder som ’La Red Ya Basta’ fra Tyskland hadde utarbeidet. Denne kan oversettes til det enkelte lands språk, og kan benyttes for å spre informasjon om turismens negative påvirkning i urfolksområder i Mexico. (3) Internett som holdningspåvirkning bør brukes effektivt. Dette ved blant annet blogging på turistsider, og ellers der man kan nå folk som har en interesse for Mexico. (4) Felles markeringer. To Zapatistuker ble foreslått, fra den 15. juni til 5. juli, hvor den 14. juni skal være hovedmarkering i 2008.( 5) Deltagerne på karavanene vil høre med deltagerne i La Sexta og representantene i Las Juntas del Buen Gobierno om de har, enten et prosjekt i en eller flere av Caracolene som alle de Europeiske deltakerne kan samarbeide om.

Mange av deltakerne meddelte at Zapatist-arbeidet i sine respektive land hadde stagnert en del de siste årene og håpet at dette forumet kunne gi ”ny giv” til arbeidet videre. Sett i etterkant var det et flott møte og helt fantastisk hvordan vi ble mottatt i Athen, gjestfriheten og den utrolige jobben de hadde gjort, både i forkant av og under forumet.

LAG og den Europeiske Zapatistkampen
Chiapasgruppa i LAG skal ta tak i trådene fra forumet, Det vil legges vekt på å bli mer synlige på internett, i andre fora enn kun egen hjemmeside, samt distribusjon av den folderen som nå er oversatt til norsk. Vi vil også være tilstede på årets solidaritetsfestival i Oslo den 21.juni, som vår hovedmarkering i Norge. Vi ønsker også LAGs deltakelse i karavanen til sommeren, og en mediasatsing både i forkant, underveis og etterpå.

Alle som ønsker å være med å gi oss en hånd i dette arbeidet er herved invitert til et praktisk arbeidsmøte for vår videre informasjonsarbeid om den eskalerte konflikten i Mexico. Dette møtet vil avholdes på Humla, Hausmania, torsdag 12. juni kl. 19:30.

La lucha sigue!

Kate Vivi-Ann Berg
Kristin Hvideberg Tobiassen

Fuente: web del Comité Noruego de Solidaridad con América Latina
(www.latin-amerikagruppene.no).

Autor:

Club Zapatista Oslo

sobre

De OTRAS WEBS

ENTREVISTAS

MARINALEDA y su alcalde J.M. SÁNCHEZ GORDILLO, ejemplos a seguir : OTRO MUNDO ES POSIBLE

ENTREVISTANDO A SÁNCHEZ GORDILLO, ALCALDE DE MARINALEDA, UNICO PUEBLO DE ESPAÑA SIN CRISIS, NI PARO, NI DESAHUCIOS... en fin, una UTOPIA que (aún nos lo quieran ocultar los medios masivos del poder y la IN-comunicación) sin embargo existe y es ejemplo práctico para tod@s, así pues... ¡¡aprendamos!!

17/marzo: Seguir leyendo »

ENTREVISTA: EDGAR MORIN, FILÓSOFO

"Los indignados denuncian; no pueden enunciar" El capitalismo no es eterno pero tampoco está muerto Hay formas de ahorrar que no tienen que ver con el despido El filósofo francés Edgar Morin, uno de los autores de referencia para los movimientos de protesta social, recala en Madrid para hablar sobre la esperanza José María Ridao Madrid 13 MAR (...)

15/marzo: Seguir leyendo »

Entrevista (audio) a Juan Kalvellido en Radio Klara

Escucha la entrevista a Juan Kalvellido en Lliure Directe / radio Klara El “maestro” habla de su vida, sus ideas, la realidad política y fundamentalmente despierta sonrisas y hasta carcajadas con su maravillosa chispa.

24/diciembre: Seguir leyendo »

Grecia: PAPANDREU RETIRÓ SU CACAREADO REFERÉNDUM. UNA TRAMPA CON LA CUAL INTENTÓ LAVARSE LAS MANOS

Declaraciones del sociólogo nortemaricano, Prof. James Petras, desde Estados Unidos a “Puesta al Día” edición central, el informativo del medio día de CX36 Radio Centenario, este 3 de noviembre de 2011, minutos antes de conocerse el retiro de referéndum en Grecia propuesto por Papandreu.

4/noviembre: Seguir leyendo »

Argentina-Misiones: Entrevista a Humberto Coco Martínez

EL VIENTO QUE SOPLA EN LA SELVA INMENSA por Ezequiel Álvarez www.asambleasdelpueblo.com.ar Como dijo quien lo dijo, hay gente, herman@s, cumpas que son los imprescindibles. Esos que no se vendieron ni están en alquiler de las transas de turno. Son los que decidieron vivir como piensan y no cambiaron la pisada. Se joden con los jodidos, siempre en afán de construir colectivamente. Anticipan (...)

17/octubre: Seguir leyendo »

Entrevista a dos indignados del barrio de Sants, Barcelona / de la indignación a la acción

Hoy día 15 de octubre están convocadas manifestaciones en más de 900 ciudades. En Barcelona dos indignados nos explican cómo ha evolucionado el movimiento desde la primera acampada en el mes de mayo, el trabajo de la asamblea de indignadas del barrio de Sants, la r-evolución del movimiento y la globalización de la rebeldía y la (...)

15/octubre: Seguir leyendo »

CUENTA TU HISTORIA

Una historia de la Dignidad

Hola compañeros: Os escribimos con respeto y admiración por la labor que realizáis desde vuestras (...)

Puedes enviar tu historia a: karla@europazapatista.org 9/febrero: Seguir leyendo » cuenta tu historia

OPINIÓN

MONARQUÍA: ¿Para qué carajos sirven los reyes, los monarcas, emperadores, emires o sultanes?

Pedro Echeverría V.

1. Me he preguntado siempre: ¿Para que carajos sirven los reyes, los monarcas, los emperadores, (...)

23/abril: Seguir leyendo »

Repsol despierta la bestia colonialista

Marcos Roitman Rosenmann

Las medidas nacionalizadoras y recuperación de las riquezas básicas, ejecutadas en América Latina (...)

21/abril: Seguir leyendo »

Madrid vs Barcelona, un nuevo reto

Gustavo Duch

¿Saben aquí, en su América Indígena y Latina, que en España asistimos a una nueva competencia Madrid (...)

14/abril: Seguir leyendo »

Y después de la huelga en España... más recortes

Marcos Roitman Rosenmann

Fueron cientos de miles las personas que acudieron al llamado de la octava huelga general (...)

14/abril: Seguir leyendo »

Reflexiones sobre la huelga

Ismael Serrano

Lo cierto es que, lamentablemente, gran parte de los trabajadores ha perdido su conciencia de (...)

29/marzo: Seguir leyendo »
Advertisement

CAMPAÑAS Y VIDEOS

europazapatista
directorio

webs_zapatistas

Suscripción novedades

  • Boletín informativo

free counters

Palabras claves